در این مقاله قصد داریم تا شما را با عناوینی همچون تراکم فرش و شانه فرش آشنا کنیم. در خرید اینترنتی فرش از ما سوال تراکم فرش به چه معناست زیاد پرسیده میشه که خب تصمیم گرفتیم تا در این مقاله آنرا توضیح بدیم تا تفاوت تراکم و فشار فرش رو هم متوجه بشید.

تراکم فرش چیست؟

تراکم به تعداد گره هایی که در طول فرش و در هر متر مربع فرش است گفته میشود. هر چه تراکم بیشتر، در نتیجه دوام فرش بیشتر است و سفتی و استحکام فرش هم افزایش می‌یابد. بطور مثال فرشی که دارای تراکم ۳۰۰۰ است در هر متر مربع از طول ۳۰۰۰ ریشه یا گره در آن بافته شده است. تراکم فرش خوب را میتوان گفت در فرش های تراکم بالاتر باید یافت. همانطور که گفتیم اهمیت تراکم در فرش در این است که هرچه تراکم بیشتر باشد به دوام و استحکام فرش کمک می‌کند.

مقدار تراکم فرشهای موجود به ترتیب ۶۰۰, ۷۰۰, ۸۰۰, ۱۰۰۰, ۱۷۰۰, ۲۰۰۰, تراکم ۲۵۵۰, تراکم ۲۷۰۰, تراکم ۳۰۰۰, تراکم ۳۶۰۰ و جدیدترین و بالاترین تراکم فرش ماشینی آن تراکم ۴۵۰۰ هست.

شانه فرش چیست؟

در دستگاه های بافندگی فرش ماشینی معمولا واحدی به نام شانه فرش وجود دارد که تار فرش از بین شانه رد می شود. به اینصورت میتوان گفت که تراکم عرضی در قسمت گره هایی که بافته شده اند، شانه فرش می گویند و واحد ارزیابی آن متر است که به راحتی میتوان آنرا محاسبه کرد. مثلا اگر گفتیم فرش ۱۲۰۰ شانه هلیوس کاشان را در نظر بگیریم یعنی در هر یک متر از عرض آن تعداد گره ها ۱۲۰۰ عدد می باشد بدین ترتیب با محاسبه و شمارش گره های یک پنجم و یا یک دهم در یک متر می توان  شانه فرش را اندازه گیری کرد. یک تفاوت در فرشهای ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه همین تعداد گره ها است. پس میتوانیم نتیجه بگیریم که هرچقدر شانه فرش ما بیشتر باشد فرش ریز نقش‌تر می شود و به فرش دستباف شباهت زیادی پیدا می‌کند در نتیجه به آن فرش دستباف گونه هم می گویند.

خب در این مقاله سعی شد خیلی خلاصه و سرراست به موضوع شانه و تراکم پرداخته شود تا شما دوست خریدار عزیز بتوانید به راحتی به خرید فرش ماشینی خود بپردازید و دقیقا آن چیزی که احتیاج دارید را خریداری کرده باشید. شما همچنین میتوانید اینستاگرام فرش هلیوس را هم فالو کنید تا از تخفیفات و جشنواره های ما باخبر شوید.